Talianske indexy a výnosy z vládnych dlhopisov mierne posilnili po oznámení predbežnej dohody medzi ľavicovou Demokratickou stranou a anti-establishmentových Hnutím piatich hviezd.

Dôvodov pre túto reakciu je viacero. Po prvé – trhy všeobecne nemajú rady neistotu, ktorú predčasné voľby vždy prinášajú. Navyše vláda, ktorej súčasťou bude aspoň jedna tradičná strana, by mohla byť o niečo predvídateľnejšia. Tiež nemožno opomenúť fakt, že súčasťou programu bývalej vládnej strany Liga bol predtým odchod z eurozóny, čo bola pre väčšinu investorov dosť desivá možnosť.

Výraznejšiemu optimizmu bráni niekoľko vecí. Jednak koalícia ešte nie je definitívne dohodnutá – koncom minulého týždňa zástupcovia Hnutia piatich hviezd vydali ostré ultimatívne vyhlásenie voči svojmu potenciálnemu partnerovi. Aj keď nová vláda vznikne, pravdepodobne nebude o nič stabilnejšia než tá minulá. Je pravdepodobné, že vznik nového kabinetu predčasné voľby iba posunie, koniec koncov chronická nestabilita vlád je v Taliansku bežná. Nemožno tiež nespomenúť ťaživú fiškálnu situáciu Talianska, ktorú ani nová vláda podľa všetkého nebude schopná efektívne vyriešiť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno