Čile, druhý najväčší globálny dodávateľ lítia hneď po Austrálii, pritiahlo pozornosť ťažobných firiem. Ako veľkých, tak rovnako aj tých stredných a malých. Krajina sa totiž pripravuje a vydanie nových licencií na ťažbu lítia s cieľom zvýšiť objem cennej suroviny, ktorú dodá na svetový trh.

Čilské ministerstvo energetiky svojim zámerom prilákať nové ťažobné spoločnosti reaguje na znižujúci sa podiel tejto juhoamerickej krajiny na globálnom trhu s lítiom. Hoci Čile je stále druhým najväčším dodávateľom tohto strategického kovu na svete.

V tomto roku otvoríme súťaž pre nových ťažiarov, ktorí chcú prísť na náš trh. Chceme dať príležitosti tým, ktorí sa neboja hľadať nové náleziská lítia a následne ich pretaviť v lítiové bane, pokiaľ budú vo svojom hľadaní úspešní, „uviedol podľa agentúry Bloomberg čilsky minister energetiky a ťažby Juan Carlos Jobet.

Impulzom pre lákanie ťažiarov je tiež rastúca cena lítia, ktorá začala reagovať na oživenie dopytu najmä zo strany Číny, ktorá sa ako jedna z prvých krajín sveta zotavila z koronavírusovej krízy a obnovila výrobu. Okrem toho sa očakáva, že globálny dopyt po lítiu sa do roku 2025 až strojnásobí s tým, ako by malo dochádzať k masívnemu rozvoju elektromobility.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno