Stane sa čínsky juan prednou africkou rezervnou menou?

Sedemnásť centrálnych bankárov z východného a južného afrického regiónu sa zíde v meste Harare (hlavné mesto Zimbabwe), aby prediskutovali plány ohľadom vývoja ich monetárnej politiky. Stretnutie, ktorého sa zúčastnia aj zástupcovia Africkej rozvojovej banky, usporadúva inštitút MEFMI (Macroeconomic and Financial Management Institute of Eastern and Southern Africa).

Zúčastnení sa budú sústrediť predovšetkým na oslabujúce meny afrických krajín a spomaľujúce sa tempo ekonomického rastu. Väčšina krajín z regiónu MEFMI (Angola, Botswana, Burundi, Kenya, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Rwanda, Swaziland, Tanzania, Uganda, Zambia and Zimbabwe) dostala prevažný objem svojho vypožičaného kapitálu práve z Číny a dávalo by teda zmysel splácať tento dlh predovšetkým v čínskych juanoch. Niekoľko centrálnych bánk v rámci EÚ pritom začiatkom tohto roka tiež zvažovalo začlenenie čínskeho juanu medzi popredné položky svojho rezervného systému.

Čína je v súčasnosti hlavným obchodným partnerom 130 krajín na svete a jej strategický cieľ, dostať juan medzi popredné globálne obchodované a kľúčové meny, sa tak napĺňa.

Zdroj: Reutres

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno