Dow Jonesov index zakončil obchodný týždeň posilnením o viac ako 800 bodov. K návratu na úroveň pred nástupom koronavírusovej pandémie mu chýba už len asi dvetisíc bodov.

Americké akcie zažili veľmi úspešný koniec minulého obchodného týždňa. Piatkové dáta z trhu práce totiž prekvapili nielen investorov, ale aj ekonomických analytikov. Po sérii týždňov, kedy počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA rástli o dva milióny týždenne, došlo k prekvapivému obratu. Záver mája totiž priniesol obrat, keď sa zamestnanosť zvýšila o 2,5 milióna ľudí.

Miera nezamestnanosti tak z takmer pätnástich percent klesla na 13,3 percenta. Analytici totiž očakávali, že koniec mája bude v znamení takmer dvadsaťpercentnej nezamestnanosti. Podľa nich možno tento aktuálny údaj brať ako obrat trendu v ekonomickom vývoji a ak aj ďalšie týždne a mesiace potvrdia, že počet nezamestnaných bude klesať, môže sa aktuálna ekonomická kríza zapísať do histórie ako vôbec najkratšia a najhlbšia zároveň.

Americkému trhu práce by tiež mohlo pomôcť, že sa začínajú rozbiehať sezónne práce. To síce celkový obraz trochu skreslí, ale aj tak by to signalizovalo návrat do normálu. Kľúčový ale bude okamih, keď sa vyčerpá efekt vládnej finančnej pomoci v objeme okolo troch biliónov dolárov. Potom sa ešte len ukáže, v akom stave americká ekonomika naozaj je.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno