Ropa zdražuje, investori vnímajú rastúce šance na embargo dovozu suroviny z Ruska do EÚ

Cena ropy brent prekročila vo štvrtok hranicu 110 dolárov za barel. Severoamerická ropa WTI sa obchodovala takmer za 107 dolárov. Oba najobchodovanejšie typy ropy zdraželi o viac ako 2,5 percenta po tom, čo sa začalo počuť, že by Európska únia mohla zaviesť embargo na ruskú ropu.

Ropa zdražuje, investori vnímajú rastúce šance na embargo dovozu suroviny z Ruska do EÚ

Americký denník The New York Times totiž priniesol informáciu o tom, že Európska únia sa približuje k zavedeniu úplného embarga na dovoz ropy z Ruska s tým, že Nemecko a ďalšie krajiny si vymienili niekoľko dní na nájdenie alternatívnych dodávateľov.

Emargo na ruskú ropu

Medzinárodná agentúra pre energiu v stredu prišla s varovaním, že koniec dodávok ruskej ropy do Európskej únie v objeme asi troch miliónov barelov denne by mohol prísť na začiatku mája. Mohlo by sa tak stať na základe embarga, ale aj v dôsledku toho, že by sa únioví spracovatelia sami rozhodli od ruskej ropy odstrihnúť.

Americká ropa

Jasnejšie by na ropnom trhu mohlo byť do konca týždňa, pretože postupne vypršia opcie na dodávky americkej ropy do Európskej únie. Ak ich obchodníci využijú, bude to signál, že dvadsať sedmička chce posilniť práve prílev ropy z USA, a že sa skutočne schyľuje na odstrihnutie od Ruska.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno