Minulý týždeň sa zdalo, že po dlhej dobe diplomatických prestreliek a márnych rokovaní by konečne mohlo dôjsť k posunu v rokovaniach o Brexite. Predseda vlády Veľkej Británie Johnson i predseda Európskej komisie Juncker vo svojich vyjadreniach naznačovali, že dohoda je blízko.

Johnson však dnes vyhlásil, že ľudia by nemali od ďalšieho kola rokovaní očakávať razantný posun a prípadnú dohodu. Nejednota britských politikov oslabuje vyjednávaciu pozíciu tejto krajiny. Napríklad v pondelok britskí europoslanci za liberálnu stranu Junckera požiadali, aby Johnsonovi neustúpil. Takéto akcie však paradoxne môžu šancu na odchod bez dohody skôr zvýšiť.

Možnosť Brexitu bez dohody dlhodobo desí britských i niektorých európskych výrobcov, napríklad niekoľko výrobcov automobilov už uviedlo, že by v tomto prípade museli uzavrieť svoje továrne v Británii. Odhady celkových dopadov odchodu bez dohody sa pohybujú v desiatkach miliárd eur pre Britániu aj pre EÚ. V českej republike by bol najviac zasiahnutý sektor výroby automobilov.

Zdroj: Reuters

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno