Obchodný konflikt medzi USA a Čínou eskaluje

V obchodnom konflikte medzi USA a Čínou došlo k nečakanému obratu. Napriek už niekoľko mesiacov trvajúcemu vyjednávaniu, ktoré bolo podľa doteraz citovaných predstaviteľov oboch štátov na dobrej ceste, americký prezident Donald Trump otočil svoju rétoriku a znovu pohrozil zvýšením ciel na čínsky export.

 

Súčasná desaťpercentná colná sadzba na čínsky tovar v objeme 200 mld. USD má byť už od piatka tohto týždňa navýšená na 25 percent. Na ďalší tovar v objeme 325 mld. USD, ktoré zatiaľ clu nepodlieha, má byť uložené tiež 25-percentné clo, a to v horizonte niekoľkých týždňov. Čína na tieto prehlásenia odpovedala, že zvažuje úplné prerušenie rozhovorov a ukončenie obchodných rokovaní. Ďalšie schôdzky predstaviteľov oboch krajín, od ktorých sa očekávalo zavŕšenie celého procesu, sú pritom naplánované na tento týždeň.

 

Americký dolár posilnil voči čínskemu juanu o 0,9 percenta a menový pár USD/CNY sa obchodoval v pomere 6,7921. Investori sa teraz presúvajú k „bezpečnejšiemu“ japonskému jenu, ktorý voči americkému doláru posilňoval a menový pár USD/JPY sa teraz obchoduje okolo 110,81.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno