Po niekoľkých týždňoch dosť ostrých vyjednávaní bola v Taliansku sformovaná nová vláda. Bude ju tvoriť anti-establishmentové Hnutie piatich hviezd a ľavicová Demokratická strana. Vo svojom programovom vyhlásení vlády trochu protichodne sľubuje investície a zároveň rozpočtovú zodpovednosť.

V programe sa okrem iného píše o tom, že vláda bude Brusel žiadať o zmiernenie „príliš tvrdých“ pravidiel zostavovaní štátnych rozpočtov. Popri investícií do ekonomiky tiež sľubuje zvýšenie výdavkov na vzdelanie, či zdanenie internetových gigantov. 

Trhy na túto správu zareagovali opatrným optimizmom. Mnoho investorov dlhodobo znepokojovalo inklinácie časti predchádzajúcej vládnej strany Liga k silnému euroskepticizmu, niekedy idúcemu až k volaniu po odchode z Eurozóny. Väčšiemu optimizmu bráni hlavne veľká nestabilita vlád v Taliansku, priemerná vláda nevydrží ani dva roky. Obe vládne strany navyše spolu v minulosti tvrdo bojovali. Je tak dosť možné, že táto vláda bude znamenať len odloženie, nie zrušenie predčasných volieb v Taliansku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno