Nová prognóza MMF: Svetové hospodárstvo porastie pomalšie, než sa pôvodne čakalo

Medzinárodný menový fond nepatrne zhoršil výhľad svetovej ekonomiky pre tento rok. Oproti júlovej prognóze mu MMF predpovedá o niečo pomalší rast. V budúcom roku by sa však globálne hospodárstvo malo zväčšiť tak, ako Fond predpokladal v lete.

rast

Namiesto šiestich percent len ​​5,9. Tak Medzinárodný menový fond v utorok revidoval výhľad rastu globálnej ekonomiky pre tento rok. V roku budúcom by sa svetové hospodárstvo malo zväčšiť o 4,9 percent, čo je rovnako, ako MMF predpovedal tento rok v júli. Za miernym zhoršením tohtoročného výhľadu stojí najmä pretrvávajúce narušenie globálnych dodávateľských reťazcov a rastúce inflačné tlaky.

Podľa hlavnej ekonómky MMF Gity Gopinathové by centrálne banky mali byť pripravené „rýchlo konať, ak porastie riziko zvýšenia inflačných očakávaní“. Inflácia sa podľa nej vráti na predpandemickú úroveň počas budúceho roka. Bude však záležať na rýchlosti, s akou sa obnova dodávky dôležitých vstupov vrátane energií. Vyššia inflácia totiž môže ďalej spomaliť globálne ekonomické oživenie, myslí si Medzinárodný menový fond.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno