Nórsko uzavrie poslednú uhoľnú baňu v Arktíde do konca roka 2023

Nórska štátom vlastnená ťažobná spoločnosť Store Norske Spitsbergen Kullkompani (SNSK) plánuje do dvoch rokov uzavrieť svoju poslednú  uhoľnú baňu v Arktíde. Koniec ťažby uhlia by tu nastal po 120 rokoch. Posledná uhoľná baňa v Arktíde na súostroví Špicbergy by mala skončiť do konca roka 2023.

Norsko, Nórsko

Kvôli jeho uzavretiu by o prácu mohlo prísť okolo 80 zamestnancov. Štátom vlastnená spoločnosť SNSK už v posledných dvadsiatich rokoch niekoľko arktických uhoľných baní uzavrela. V prevádzke nechala iba menšie bane, ktoré  majú primárne zabezpečiť dodávky uhlia pre miestne elektráreň a pokrytie časti exportu.

Kým ale posledná arktická baňa v nórskom vlastníctve ukončí prevádzku, stúpne jeho ťažobná kapacita zo súčasných 90 tisíc ton na 125 tisíc ton ročne. Napriek tomu sa stále bude jednať len o zlomok pôvodnej produkcie uhlia z proveniencie SNSK, ktorá predstavovala niekoľko miliónov ton uhlia ročne.

Populácia súostrovia Špicbergy bude postupne prechádzať na zásobovanie energiou z obnoviteľných zdrojov. Ide o súčasť stratégie Nórska v boji proti klimatickým zmenám, keď si všíma, že arktický región sa otepľuje oveľa rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno