Medziročná miera inflácie dosiahla v máji v Nemecku vôbec najvyššiu úroveň za posledných päť rokov. Cenový rast zrýchlil hlavne kvôli energiám, ktoré medziročne zdraželi o rovných desať percent. V apríli to bolo len necelých osem percent a vo februári ceny energií medziročne prakticky stagnovali. O viac ako tri percentá vzrástli ceny tovarov a služby boli drahšie o 2,2 percenta. Medzimesačne následne ceny v Nemecku v máji vzrástli o 0,5 percenta.

Inflácia sa v Nemecku dostala výrazne nad cieľ Európskej centrálnej banky. Ten je definovaný ako inflácia, ktorá by sa mala držať blízko, ale súčasne pod dvoma percentami ročne. Priemerná inflácia v eurozóne dosiahla v apríli 1,6 percenta a dá sa predpokladať, že májové číslo bude o niečo vyššie.

Dáta o májovej inflácii Eurostat zverejní pravdepodobne v druhej polovici júna. Nemecko už v apríli patrilo medzi šesticu krajín eurozóny, ktoré vykázali vyššiu ako dvojpercentnú infláciu. Naopak Grécko alebo Portugalsko zažilo v apríli deflácii čiže pokles cenovej hladiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno