Najdrahšími mestami sveta sú pre tento rok Singapur, Paríž a Hongkong. Prvú priečku zdieľajú tri mestá po prvý krát za 30 ročnú históriu prieskumu britskej analytickej spoločnosti Economist Intelligence Unit (EIU), ktorý porovnáva ceny 160 výrobkov a služieb v 133 mestách po celom svete. Praha obsadila 82. priečku.

Prieskum porovnáva náklady na bežné položky, ako sú chlieb, doprava, odevy, alebo verejné služby. Potom sleduje, či sa ceny zvýšili, alebo naopak znížili v porovnaní s životnými nákladmi v New Yorku, ktorý sa používa ako meradlo.

Francúzske hlavné mesto, ktoré bolo v minulom roku druhým najdrahším mestom, je jedinou krajinou eurozóny v prvej desiatke. Paríž patrí do desiatky najdrahších miest už od roku 2003. Iba alkohol, doprava a tabak ponúkajú v porovnaní s ostatnými európskymi mestami lepší pomer medzi cenou a kvalitou.

Napríklad za ostrihanie u kaderníka nechajú ženy v Paríži v priemere 119,04 dolára, zatiaľ čo vo švajčiarskom Zürichu 73,97 dolára a v japonskej Osake 53,46 dolára.

V európskych mestách boli zaznamenané vyššie náklady v kategóriách domácnosť, osobná starostlivosť, rekreácia a zábava.

V triu najdrahších miest je život o sedem percent nákladnejší, než v New Yorku. V prvej pätici figurujú ďalej aj Zürich a Ženeva. Kvôli oslabeniu mien sa v rebríčku prepadla hodnotená austrálska a novozélandská mena. Sydney, ktoré bolo minulý rok desiate, tak o miesto v prvej desiatke prišlo.

Mimo prvú desiatku sú podľa EIU relatívne stabilné náklady na život v čínskych mestách, zatiaľ čo juhoázijské mestá sa na rebríčku posúvajú smerom nahor. V Ázii sú nachádzajú ale aj najlacnejšie mestá a patrí k nim indické Dillí a Béngalúr, alebo pakistánske Karáči. Ďalšími lacnými lokalitami sú argentínske Buenos Aires, venezuelský Caracas, alebo sýrsky Damask.

Rebríček desiatich najdrahších miest sveta:

1. Singapur Singapur
1. Paríž Francúzsko
1. Hongkong Čína
4. Zürich Švajčiarsko
5. Ženeva Švajčiarsko
5. Osaka Japonsko
7. Soul Južná Kórea
7. Kodaň Dánsko
7. New York Spojené štáty
10. Tel Aviv Izrael
10. Los Angeles Spojené štáty
….
82. Praha Česká republika

Zdroj: EIU

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Hongkonský úpis Alibaba ašpiruje na najväčší IPO tohto roku. Pokiaľ prebehne s očakávaným výsledkom, predstihne vstup pivovarníckej skupiny AB InBev na Hongkongskú burzu, kde získala asi päť miliárd dolárov. Do vrecka strčí aj tohtoročné IPO spoločnosti Uber, ktorá v New Yorku upísala akcie za viac ako osem miliárd dolárov. Alibaba by tak mohla prekonať len ťažobná spoločnosť Saudi Aramco, kde sa očakáva úpis akcií za 20 až 40 miliárd dolárov. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno