Infláciu nenecháme príliš prestreliť dvojpercentný cieľ, uistil šéf Fedu

Americká ekonomika dočasne zažíva mierne vyššiu infláciu s tým, ako ekonomika ožíva a nedostatočná ponuka v rámci niektorých sektorov tlačí ceny nahor. Guvernér Federálneho rezervného systému Jerome Powell odpovedal americkým zákonodarcom na otázku, či ho netrápi vysoká inflácia.

usa

„Nemyslíme si, že inflácia výrazne prekročí dve percentá, ani že nad touto hranicou zotrvá po dlhšiu dobu,“ uviedol Powell vo svojej päťstranovej odpovedi na otázku republikánskeho senátora Ricka Scotta zvoleného za stáť Florida. Scott totiž vyjadril pochybnosti o programe americkej centrálnej banky odkupovania vládnych dlhopisov, ku ktorému Fed pristúpil v reakcii na prepuknutie koronavírusovej pandémie a jej vplyvu na americké hospodárstvo.

Powell senátora uistil, že centrálna banka stojí oboma nohami pevne na zemi a že svoju politiku vykonáva v súlade s mandátom, ktorým je udržiavanie plnej zamestnanosti a cenovej stability. Federálny rezervný systém už v marci 2020 znížil svoju základnú úrokovú sadzbu na nulu a následne spustil program na odkúpenie vládnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov v objeme 120 miliárd dolárov mesačne. Powell tiež zdôraznil, že ďalšia politika Fedu sa bude odvíjať od naplňovania spomínaných cieľov.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno