„Musím tiež myslieť na to, čo v tomto kontexte urobí dlhotrvajúca inflácia s našimi inflačnými očakávaniami,“ uviedla Bowmanová počas on-line rozhovore s Thomasom Barkin, šéfom richmondskej pobočky amerického Fedu. Podľa Bowmanová pozorujeme vývoj, z ktorého možno vyvodiť, že vysoká inflácia bude trvať dlhšie, než „sme očakávali ešte pred niekoľkými mesiacmi“.
Michelle Bowmanová tiež vidí ako problematický návrat amerického pracovného trhu do predpandemicke kondície. Práve úroveň nezamestnanosti je teraz hlavným indikátorom, ktorým sa Fed riadi pri rozhodovaní o nastavení menovej politiky. „Strata pracovnej sily bude limitom pre výrobné kapacity našej ekonomiky,“ dodala.
Bowmanová spomenula predovšetkým faktory ako ťažšií návrat žien na pracovný trh alebo zvýšenie počtu ľudí, ktorí odchádzajú do penzie. Najmä starší zamestnanci budú ťažko nahraditeľní kvôli ich drahocenným pracovným skúsenostiam, myslí si tiež Michelle Bowmanová.
[…] k stagflácii. Teda situáciu, kedy sa snúbi ekonomická stagnácia a rast cenovej hladiny, teda inflácia. Najviac oslabovali akcie firiem, ktoré sa zaoberajú ťažbou uhlia alebo predajom spotrebného […]
[…] skrátka reaguje práve na vysokú infláciu, a tak veritelia zrejme prestali byť ochotní požičiavať s negatívnym nominálnym výnosom. […]