Hospodárstvo Európskej únie sa v prvom štvrťroku prepadlo do recesie

EU, europska unie, Evropska unie

To, čo bolo niekoľko týždňov očakávané a predpovedané, sa stalo skutočnosťou. Európsky štatistický úrad Eurostat potvrdil, že ekonomika Európskej únie aj eurozóny upadli v prvom tohtoročnom kvartáli do recesie.

Hrubý domáci produkt dvadsať osmičky sa znížil oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 3,5 percenta, no výsledok eurozóny je ešte o tri desatiny percentuálneho bodu horší. Hoci je medziročný výsledok nepatrne prívetivejší, definitívne sa potvrdilo, že na druhý najsilnejší ekonomický blok sveta prichádza recesiou.

V rovnaký deň zasadalo aj vedenie Európskej centrálnej banky. Na tlačovej konferencii po rokovaní ECB jej prezidentka Christine Lagaredová oznámila, že banka je pripravená robiť všetko preto, aby bol hospodársky pokles čo najmenej bolestivý. ECB nielenže bude pokračovať vo svojich nákupoch finančných aktív, ale peniaze do ekonomiky bude pumpovať aj ďalšími kanálmi. Celkový objem kvantitatívneho uvoľňovania by tak tento rok mohol presiahnuť jeden bilión eur.

„Veríme, že naše opatrenia pozitívne doľahnú do všetkých odvetví, ktoré sú postihnuté pandémiou koroanvírusu,“ uviedla Lagardeová počas tlačovej konferencie. Uistila tiež, že základná depozitné úroková sadzba zostane na aktuálne zápornej hodnote, a to najmenej do doby, než sa inflácia priblíži dvojpercentnému cieľu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno