Hospodársky výkon eurozóny sa v treťom štvrťroku zvýšil o 12,7 percenta v porovnaní s obdobím od apríla do júna. Hrubý domáci produkt celej Európskej únie potom v rovnakom kvartáli vzrástol o 12,1 percenta. Vyplýva to z aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat. Jedná sa prakticky o vymazanie hospodárskeho poklesu, ktorému európska dvadsať sedmička aj eurozóna čelili v druhom štvrťroku.

Napriek tomu sa európska ekonomika stále nachádza v recesii, ak vychádzame z medziročného porovnania. A to o približne štyri percentá. Európska únia aj krajiny platiace eurom sa totiž do hospodárskeho poklesu dostali už v prvom kvartáli tohto roku, hoci prevažná väčšina protiepidemických opatrení začala negatívne pôsobiť až počas apríla a mája.

Najsilnejší mezikvartálny rast vykázalo Francúzsko, ktorého ekonomika spevnila o 18,2 percenta. Nasledovalo Španielsko (16,7%) a Taliansko (16,1%). Najväčšia európska ekonomika, Nemecko, medzikvartálne vzrástla o 8,2 percenta. Najnižší medziročný prepad vykázala Litva (o 1,7%) a Lotyšsko (3,1%).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno