Globálnu ekonomiku čaká výrazné spomalenie rastu, predpovedá Svetová banka

Hospodárstva Spojených štátov, eurozóny a Číny tento rok porastú pomalšie, než sa pôvodne predpokladalo, čo sa podpíše aj na ekonomickom raste vo zvyšku sveta. Vyplýva to z aktuálnej prognózy Svetovej banky.

globální ekonomika

Svetový hospodársky rast v roku 2022 podstatne spomalí. Globálny hrubý domáci produkt sa podľa Svetovej banky tento rok zvýši len o 4,1 percenta, pričom v minulom roku predstavovalo tempo jeho rastu podľa predbežných odhadov okolo 5,5 percenta. Spomalenie nastane aj v roku 2023, kedy má globálny HDP stúpnuť len o 3,2 percenta.

„Rýchle šírenie variantu omikrón indikuje, že pandémia bude aj v tomto roku narušovať ekonomickú aktivitu. Okrem toho, podstatné spomalenie najväčších ekonomík vrátane USA a Číny bude doliehať na zahraničný dopyt po produkcii rozvíjajúcich sa ekonomík,“ varuje Svetová banka.

Inštitúcia tiež upozorňuje na pretrvávajúce prekážky v dodávateľských reťazcoch a inflačné tlaky. Súčasne sa zvýši finančná zraniteľnosť mnohých krajín sveta, čo zvyšuje riziko „tvrdého pristátia“. Svetová banka tiež predpovedá, že rozvinuté krajiny sa z pandémie ekonomicky plne zotavia už do roku 2023, zatiaľ čo tie rozvíjajúce budú stále asi 4 percentá pod predpandemickou úrovňou.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno