Francúzsko by malo ťažiť vlastné lítium, hovorí ministerka životného prostredia

Dopyt po lítiu bude kvôli rozvoju elektro mobility ďalej stúpať. Francúzsko by sa na to malo začať pripravovať, vrátane hľadania domácich zdrojov. Lítium totiž bude strategickou surovinou 21. storočia.

Lítium bude strategickou surovinou 21. storočia.

„Francúzsko potrebuje dlhodobé dovozné kontrakty, ale tiež ťažiť svoje vlastné lítium,“ uviedla francúzska ministerka životného prostredia Barbara Pompiliová v rozhovore pre francúzsky biznisový denník Les Echos. „Ak chceme byť spoločnosťou, ktorá vypúšťa menej skleníkových plynov, musíme vedieť čeliť dôsledkom: Potrebujeme suroviny ako lítium,“ dodala.

Podľa nej bude lítium kľúčovou komoditou a prírodným zdrojom 21. storočia, pretože sa používa v elektromobiloch, ale aj v elektronickom komunikačnom zariadení. „Ak sa ukáže, že máme domáce zdroje lítia, musíme prevziať zodpovednosť a začať ho ťažiť, pretože sa nám to bude dariť za oveľa výhodnejších podmienok,“ povedala ďalej Pompiliová.

Reagovala tak na správy, podľa ktorých bolo objavené prvé potenciálne lítiové ložisko vo Francúzsku, a to na východe Alsaska. Francúzsko sa v súčasnosti spolieha na dodávky zo zahraničia, prevažne z Argentíny, kde kov ťaží okrem iného francúzska spoločnosť Eramet.

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Francúzska jadrová produkcia je tak na najnižšej úrovni za posledných 30 rokov. Podľa nedávno zverejneného revidovaného plánu sa opätovné spustenie reaktora Penly 2 s výkonom 1,3 gigawattov odkladá o 4,5 mesiaca do 11. júna 2023. Podobný odklad opätovného spustenia sa týka aj reaktora Golfech s rovnakým výkonom. Spustenie ostatných reaktorov je naplánované na február a marec. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno