Kým ešte na konci marca sa dolár blížil k hranici 0,9 voči britskej libre, dnes za jednotku americkej meny dostanete asi len tri štvrtiny tej britskej. Dolár tak pokračoval v stratách aj voči euru. To nemalo na prelome marca a apríla ďaleko k parite s dolárom, ale teraz jeden dolár stojí len 0,84 eura.

Obom európskym menám hrajú do kariet výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré súvisia s možným odložením novembrových prezidentských volieb kvôli epidémii koronavírusu. Trumpovi sa totiž nepáči, že by významná časť voličov využila korešpondenčný spôsob voľby, aby sa ochránili pred možnosťou nákazy. Podľa neho by voľby mohli byť zmanipulované a voliť by sa malo, až to bude možné vykonať „riadnym a bezpečným spôsobom“.

Ďalším faktorom je potvrdenie politiky americkej centrálnej banky v podobe nulových úrokových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania. V neposlednom rade neprišli ani príliš pozitívne dáta z trhu práce. Opäť sa totiž zvýšil počet nových žiadostí o dávky v nezamestnanosti, a v týždni končiacom 11. júlom tak túto formu štátnej pomoci poberalo 30,2 milióna Američanov. Podľa analytikov je to známka, že oživenie ekonomiky USA sa „unavilo“.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno