Čínske akcie pod hrozbou amerických sankcií oslabili

Akcie na šanghajskej burze v pondelok odpísali bezmála dve percentá. Celý hlavný index nadol ťahali akcie najväčšieho čínskeho výrobcu mikročipov, spoločnosti SMIC. Klesala aj burza v Hongkongu.

shanghai

Cena akcií najväčšieho čínskeho výrobcu mikročipov, spoločnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation stratili v pondelok na burze v Šanghaji bezmála jedenásť percent. Na hongkonskej burze dokonca viac než 22 percent. Kvôli tomu sa index šanghajskej burzy prepadol skoro o dve percentá, Hongkong odpísal len necelé pol procento.

Za pádom akcií SMIC stojí hrozba uvalenia amerických sankcií na túto čínsku spoločnosť. Ministerstvo obrany USA totiž koncom minulého týždňa pripustilo, že je v hre možnosť zákazu americkým spoločnostiam tejto firme dodávať svoje výrobky. Odborníci ale varujú, že takéto sankcie sa minú účinkom a len to povedie k zvýšeniu úsilia Číny o to, aby sa v dodávkach tohto typu nemusela spoliehať na zahraničných partnerov. Mohlo by sa tak stať v priebehu niekoľkých málo rokov. Výsledkom by tak bola len ďalšia eskalácia napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi v obchodných vzťahoch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno