Čína na svoje odvetné opatrenia proti USA nenechala dlho čakať a odpovedá rovnakou mincou. Spojené štáty totiž začiatkom mája zvýšili clo na dovoz čínskeho tovaru v ročnom objeme presahujúcom 200 mld. USD na 25 percent, z doposiaľ uplatňovaných 10 percent.

Čína sa však rozhodla pomerne rýchlo konať a od 1.6. tohto roku uvalí nové clá na americký tovar v hodnote 60 mld. USD. Colná sadzba bude taktiež činiť až 25 percent a bude sa týkať približne 500 amerických produktov (napr. batéria, káva alebo špenát).

Americký prezident Donald Trump pritom už teraz plánuje uvalenie ciel na všetok zvyšný dovoz z Číny, ktorý zatiaľ colnému sadzobníku nepodlieha. Je teda otázkou, aké odvetné kroky môžeme očakávať z čínskej strany.

Eskalujúce obchodné napätie tak ešte viac oslabilo hodnotu čínskeho juanu voči americkému doláru. Menový pár USD/CNY sa obchodoval v pomere 6,92, čo je najslabšia hodnota pre juan od 24.decembra minulého roka. Ak bude juan voči doláru ďalej oslabovať, Čínska ľudová banka s najväčšou pravdepodobnosťou zakročí a hodnotu svojej meny podporí intervenciami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno