Čína sprevádzkuje obrovskú uhoľnú elektráreň a čelí za to medzinárodnej kritike

Úrady dali zelenú najväčšej čínskej uhoľnej elektrárni, ktorú kedy najľudnatejšia krajina sveta mala v prevádzke. Jej inštalovaná kapacita je porovnateľná s výkonom jedného temelínskeho jadrového reaktora.

Čína, Asie

Čína dostavala svoju doteraz najväčšiu tepelnú elektráreň, ktorá bude elektrinu vyrábať z uhlia. Jej inštalovaný výkon dosiahne 1 000 megawattov, čo je porovnateľné s jedným z dvoch jadrových reaktorov v českej jadrovej elektrárni Temelín. Čínska elektráreň Shanghaimiao sa nachádza v mestskej prefektúre Ordos vo Vnútornom Mongolsku. Región je veľmi bohatý na zásoby uhlia.

Elektráreň spadá pod štátny energetický holding China Energy Investment Corporation a Čína kvôli nej čelí medzinárodnej kritike. Zatiaľ čo vyspelé krajiny hľadajú cesty, ako postupne znižovať emisie skleníkových plynov, Čína je pripravená spustiť obrovskú uhoľnú elektráreň. Čínska vláda sa však bráni tvrdeniam, že elektráreň bude používať najmodernejšiu technológiu, ktorá spotrebúva výrazne menej uhlia aj vody. Vládni predstavitelia navyše uviedli, že Čína sa zaviazala znižovať spotrebu uhlia až od roku 2025.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno