Čínska ľudová republika ale má k svojmu zatiaľ zdržanlivému prístupu k rusko-ukrajinskej kríze pomerne závažné dôvody. Hoci to na prvý pohľad nie je zrejmé, Ukrajina je pre Čínu pomerne významný hospodársky partner. A to ako z obchodného hľadiska, tak z pohľadu kapitálových tokov. Ukrajinsko-čínske ekonomické vzťahy sa začali výrazne rozvíjať v roku 2013 po tom, čo najľudnatejšiu krajinu sveta navštívil vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Objem vzájomného obchodu sa počas nasledujúcich šiestich rokov zvýšil o 80 percent na necelých 19 miliárd dolárov. Ukrajina do Číny vyváža predovšetkým komodity ako železná ruda, kukurica alebo slnečnicový olej, opačným smerom putujú najmä stroje a spotrebný tovar. Najväčší objem ukrajinského dovozu pripadá práve na Čínu.

V roku 2020 navyše obe krajiny podpísali dohodu o posilnení spolupráce v rôznych oblastiach, predovšetkým vo finančnom sektore, stavebníctve a budovaní infraštruktúrnych projektov. Čínske investície na Ukrajine dosiahli niekoľko stoviek miliónov dolárov.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno