Majetková daň by sa vzťahovala aj na rezidenčné, ako aj  nerezidenčne nehnuteľnosti, rovnako ako na pozemky. Výnimkou by boli vidiecke oblasti, vyplýva z návrhu čínskeho parlamentu na rozšírenie majetkových daní mimo veľké mestá. Ide o oprášenie nápadu, ktorý sa prvýkrát objavil pred osemnástimi rokmi.

Návrh má ale rad kritikov. Tými najsilnejšími sú lokálne vlády a zastupiteľstva. Miestni politici sa totiž obávajú, že zavedenie majetkových daní aj v regiónoch mimo veľké čínska sídla povedie k masívnym výpredajom nehnuteľností alebo že príliš zaťaží domácnosti, na ktoré by táto daň takisto dopadla.

V niektorých veľkých mestách ako je Šanghaj alebo Čchung-čching už majetkové dane fungujú od roku 2011. Týkajú sa ale len majiteľov nehnuteľností v luxusných štvrtiach alebo majiteľov viac ako jedného bytu. Sadzby sa pohybujú od 0,4 do 1,2 percenta.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Minimálna sadzba dane pre korporátne zisky by mala byť zavedená od roku 2023. Zhodli sa na tom zástupcovia krajín skupiny G20, ktorá zahrňa dvadsiatku najsilnejších ekonomík sveta. „Toto nie je len daňová dohoda. Je to diplomatické pretvorenie globálnej ekonomiky a jej návrat k ľuďom,“ uviedol americký prezident Joe Biden na Twitteri. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno