Ak by Čína prestala dovážať kvalitné uhlie z Austrálie, podpíše sa to podľa Morrisona tiež na zhoršení životného prostredia v najľudnatejšej krajine sveta. Morrison sa ale strachuje predovšetkým o narušenie obchodných vzťahov. Uhlie je totiž tretím najväčším vývozným artiklom Austrálie a Čína je vôbec najväčším odberateľom tohto nerastného bohatstva.

Canberra sa dostala na čínsky „index“ po tom, čo sa pripojila k medzinárodnej výzve, ktorej signatári požadujú prešetrenie a objasnenie pôvodu nového typu koronavírusu, ktorý viedol k pandémii ochorení Covid-19. Austrália od Číny požaduje vysvetlenie, či obmedzenie dovozu austrálskeho uhlia myslí vážne. Akékoľvek reštrikcie v tomto smere by totiž podľa Austrálčanov boli v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Čínska strana sa ale bráni, že obmedzenie je v prospech záujmov domácich spotrebiteľov a že na to má čínska vláda právo. Austrália si už skôr na Čínu u Svetovej zdravotníckej organizácie sťažovala kvôli reštrikciám uvaleným na austrálske víno, mäso, drevo alebo bavlnu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno