Čierny piatok na trhoch: Nový variant koronavírusu zrazil akcie najviac za posledný rok a pol

Akciové trhy v Ázii, Európe aj Amerike zažili najhorší obchodný deň od vlaňajšieho júna. Pokles v Európe sa nezriedka blížil k piatim percentám, ázijské a americké burzy oslabili okolo 2,5 percenta.

eshop, online nákupy, e-shop

Hoci označenie čierny piatok sa vžilo pre výpredajové a zľavové akcie v maloobchodoch, tentoraz sa hodilo aj pre popis diania na globálnych finančných trhoch. Posledný novembrový piatok tohto roku sa totiž niesol v znamená veľmi zlých správ.

V Juhoafrickej republike sa totiž objavil nový variant koronavirusu, ktorý má potenciál prelomiť imunitu získanú očkovaním a rozšíriť sa do sveta. Ak by k tomu skutočne došlo, znamenalo by to obrovské straty pre globálnu ekonomiku. Investori preto v obavách začali mohutne predávať akcie, ale aj vládne dlhopisy, nežiaducim aktívom sa stala aj ropa.

Najviac boli zasiahnuté burzy v Európe, paneurópsky index Stoxx 600 odpísal 3,67 percenta. Takmer päť percent stratil index madridskej burzy IBEX 35, viac ako štvorpercentný pokles nastal aj pri akciách obchodovaných v Londýne, Frankfurte alebo Paríži. Oba druhy ropy (Brent aj WTI) zlacneli približne o desatinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno