Čína je najväčším svetovým spotrebiteľom, výrobcom či dovozcom mnohých komodít, bez ktorých sa druhá najsilnejšia ekonomika sveta nezaobíde. Medzi ne patrí ropa, uhlie, meď, hliník, zinok alebo železná ruda. Lenže Čína nie je izolovaná krajina od zvyšku sveta, a tak je prakticky vylúčené, aby sa na jej trhu spomínané suroviny predávali za iné ako svetové ceny.

Vláda sa však rozhodla, že nebude prizerať tomu, ako masívne zdražovanie surovín brzdí čínsky priemysel a celkové hospodárske oživenie krajiny. Začala preto niektoré komodity uvoľňovať na trh zo svojich strategických rezerv. Ide najmä o uhlie, kovy, ale aj kukuricu.

Čínske vládne inštitúcie ale prinajmenšom od jari používajú širokú paletu nástrojov, pomocou ktorých sa snažia cenový rast brzdiť. Došlo napríklad k zastaveniu publikácií niektorých cenových indexov s cieľom odradiť od špekulatívnych nákupov, alebo začatie vyšetrovania podozrivých obchodov na komoditných burzách. Podľa analytikov je však pravdepodobnejšie, že schladenie cien prinesie nakoniec utlmenie priemyselnej výroby, ku ktorému s v Číne schyľuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno