Ázia a Austrália na vlne optimizmu. Akcie rastú naprieč regiónom

Prvý augustový týždeň začal na ázijských trhoch pozitívne. Akcie v Číne, Kórei, Hongkongu a Japonsku rástli. Pridali sa tiež trhy v Indii alebo Austrálii.

globalna ekonomika, globus, svet, čína

Zrejme najostrejšie bol sledovaný vývoj na burze v Šanghaji. Júl totiž pre tamojšie akcie znamenal najhorší mesiac za takmer tri roky. Súhrnný index šanghajskej burzy ale nakoniec počas pondelka spevnil o necelé dve percentá, hlavný index CSI300 pridal dokonca 2,55 percenta. O viac ako percento vzrástol aj index hongkonskej burzy Hang Seng.

Dobrá nálada sa dostavila aj na burzu v Tokiu. Súhrnný index Nikkei v pondelok pridal 1,82 percenta, keď vymazal piatkové straty a odrazil sa od najnižšej úrovne od začiatku januára. Ťahúňmi boli akcie dopravných firiem a tiež výrobcov automobilov.

Soulský index Kospi takisto spevnil, avšak zo všetkých spomínaných akciových trhov najmenej, a to 0,65 percenta. Tu trhu vládli technologickí giganti na čele so Samsungom a automobilkou Hyundai. K rastu akciových trhov v regióne prispela aj India a Austrália. Akcie na tamojších hlavných trhoch posilnili o 0,56, respektíve 1,3 percenta.