Americký trh práce sa zotavil. Nezamestnanosť je v USA najnižšia od začiatku pandémie

Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti sa v Spojených štátoch v predposlednom týždni roku 2021 nečakane znížil. Je tak v tomto období najnižšia od roku 1969.

USA, americká vlajka

Počet nových žiadostí o prácu dosiahol v USA v predposlednom týždni roku 2021 198 tisíc. To je o osem tisíc menej ako o týždeň predtým a zároveň ide o najnižšie číslo od roku 1969 v tomto období. Experti pritom odhadovali, že počet nových žiadostí dosiahne 208 tisíc, ide teda o pozitívne prekvapenie, ktoré jasne signalizuje, že americký trh práce sa takmer úplne zotavil z koronavírusovej krízy.

Nasvedčuje tomu aj miera nezamestnanosti, ktorá dosiahla 4,2 percenta, čo je najmenej za posledných 21 mesiacov. V predvečer prepuknutia koronavírusovej pandémie sa miera nezamestnanosti v USA nachádzala len tesne pod úrovňou štyroch percent. Súčasná nezamestnanosť sa tak veľmi pravdepodobne nachádza na úrovni, ktorá zodpovedá plnej zamestnanosti. Teda stavu, keď každý, kto prácu hľadá, prácu nájde.

Aktuálna situácia na americkom trhu práce tak nahráva postupnému sprísňovaniu menovej politiky zo strany americkej centrálnej banky. Tá sa už ústami svojho guvernéra Jeroma Powella nechala počuť, že tak skutočne bude robiť.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno