Americký dolár naďalej posilňuje. Investori veria, že Fed v budúcom roku zvýši sadzby na päť percent

V čase svojho najväčšieho rozkvetu sa o ňom hovorilo, že je lepšou investíciou ako zlato. Zdá sa, že teraz nadväzuje na toto obdobie. Americký dolár totiž naďalej posilňuje a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento trend mal obrátiť.

Americký dolár naďalej posilňuje. Investori veria, že Fed v budúcom roku zvýši sadzby na päť percent

Od začiatku boja proti inflácii dolár posilňuje

Dolár naskočil na víťaznú vlnu, na ktorej sa vezie prakticky od chvíle, keď Federálny rezervný systém vyhlásil vojnu štyridsaťročnej inflácii a niekoľkokrát po sebe zvýšil úrokové sadzby, a to aj najrýchlejším tempom za posledné štyri desaťročia.

Dôvera investorov rastie

A zdá sa, že investori naďalej dôverujú americkým centrálnym bankárom. Konkrétne vsádzajú na to, že referenčné úrokové sadzby Federálneho rezervného systému sa v priebehu budúceho roka zvýšia minimálne na päťpercentnú hranicu, čo by znamenalo zvýšenie o minimálne dva percentuálne body oproti súčasnej úrovni.

Dôvera investorov v americký dolár sa prejavila aj minulý týždeň, keď americká mena doslova prevalcovala svojich najväčších konkurentov. Japonský jen klesol na viac ako 30-ročné minimá a výrazne posilnil aj voči britskej libre a euru. Libra môže byť ďalšou menou, voči ktorej dolár v blízkej budúcnosti dosiahne tzv. paritu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno