Aký dramatický bude pád libry?

Udalosti z minulého týždňa, keď ani po tretí krát neprešla podoba dohody o brexite britským parlamentom, pripravili pôdu pre najslabšie obdobie libry za posledných päť mesiacov.

Britský parlament odmietol podobu dohody s rozdielom 58 hlasov. To je síce pre premiérku T. Mayovú doteraz najlepší výsledok (predošlé hlasovanie prehrala o 149 hlasov), ale ani tento výsledok nevniesol do celej situácie svieži vánok istoty.

Británia má momentálne čas do 12. apríla, aby došlo k finálnemu rozhodnutiu. Pokiaľ nedôjde ku konsenzu, nastane variant „tvrdého brexitu“. Ďalšou možnosťou potom môže byť ďalší odklad termínu pre odchod. Taký variant by však museli schváliť zástupcovia ostatných členov EÚ, ktorí sa zídu 10. apríla v Bruseli na mimoriadnom samite.

Voči doláru sa libra prepadla o 0,5 percenta a menový pár GBP/USD sa obchodoval za 1,2977. Voči euru poklesla libra len o 0,1 percenta a menový pár USD/GBP sa obchodoval za 86,19. Prepad libry zatiaľ nebol taký dramatický, ako po predchádzajúcich hlasovaniach. Volatilita britskej meny bola však behom marca tohto roku najväčšia od zverejnenia výsledkov hlasovania referenda o brexite v roku 2016.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno