Bankové domy Komerční banka, Monety Money Bank a Erste sa môžu v doterajšom priebehu tohto roku tešiť zo solídnych výsledkov. Všetkým trom sa podarilo od januára do septembra zvýšiť čistý zisk, Erste a Komerční banke aj čisté prevádzkové výnosy. Ziskovosti tiež pomohlo zníženie nákladov na riziko. Analýza BCM prináša porovnávacie zhrnutie posledných výsledkov uvedených kótovaných bánk.

Erste Group

Skupina Erste Group v tomto roku nadviazala na solídny vývoj z minulého roka. Za prvých deväť mesiacov zaznamenala medziročný nárast prevádzkového zisku o 20 percent na 2,59 miliardy eur. Za týmto výsledkom stál rast čistých úrokových výnosov, čistých výnosov z poplatkov a výrazne vyšší čistý zisk z obchodných operácií. Čistý zisk potom dosiahol 1,45 miliardy eur, čo je o takmer 128 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa finančného riaditeľa Erste Group Stefana Dörflera je na výsledkoch skupiny poznať pokračujúce ekonomické oživenie v strednej a východnej Európe. „Optimizmus si zachovávame, aj pokiaľ ide o koniec roku 2021 a aj ďalej do roku budúceho,“ uviedol Dörfler v komentári k výsledkom.

Akcie skupiny Erste sa na pražskej burze aktuálne obchodujú mierne nad hranicou tisíc korún, čo je najvyššia hodnota od začiatku roka 2018. Za doterajší priebeh tohto roku akcie Erste spevnili o necelých 55 percent.

Komerční banka

Dcéra francúzskej Société Générale vykázala od januára do septembra čistý zisk vo výške 8,76 miliardy korún, čo je o necelých 42 percent viac ako za prvých deväť mesiacov roku 2020. Komerčnej banke sa darilo tiež zvýšiť čisté prevádzkové výnosy (o 1,3 percenta) , a to hlavne vďaka čistému zisku z finančných operácií, ktorý vzrástol o tretinu. Naopak pri čistých úrokových výnosoch došlo k medziročnému poklesu o 4,7 percent. Banke sa tiež darilo výrazne zredukovať náklady na riziko, a to takmer o 80 percent na 719 miliónov českých korún.

Skupine Komerční banky však medziročne ubudlo viac ako 60 tisíc klientov, z toho skoro polovica išla na vrub samotnej Komerční banky. Stúpol počet klientov stavebnej sporiteľne Modrá pyramída, o štyri tisícky. Bankový dom chce v nadchádzajúcom období posilňovať svoju vedúcu pozíciu na trhu v oblasti služieb pre firemnú klientelu.

Akcie Komerční banky sa v poslednom mesiaci obchodovali najčastejšie v rozmedzí 850 až 900 českých korún, čo je asi o 35 percent viac ako na začiatku tohto roka.

Moneta Money Bank

Tretí bankový dom obchodovaný na pražskej burze vykázal za prvých deväť mesiacov čistý zisk vo výške 2,9 miliardy českých korún. Banke sa ho tak podarilo medziročne navýšiť o viac ako 51 percent. Tento rast ide najmä na vrúť výraznému poklesu nákladov na riziko, ktoré v doterajšom priebehu tohto roka predstavovali 453 miliónov korún, teda asi o 85 percent menej ako vlani. Banka mierne zvýšila svoj úrokový výnos (o 2 percentá), výnos z poplatkov (4,1), celkové prevádzkové výnosy ale o necelých 13 percent klesli. A to hlavne kvôli prepadu výnosu z finančných operácií (o 37 percent) a ostatných výnosov (94,6).

Akcie Monety počas piatkového obchodovania na pražskej burzy posilňovali o viac ako päť percent (od začiatku roka spevnili už o 35 percent). Reagovali tak na aktuálne správy, ktoré sa týkajú prebiehajúceho prevzatia Monety skupinou PPF. PPF totiž upravila ponuku kúpy nadpolovičného podielu Monety, pretože akcionári Monety prvé dva pokusy odmietli. Vadil im model financovania.

Skupina PPF prišla s treťou a zároveň poslednou ponukou. Ak ju akcionári Monety odmietnu, nebude už PPF o spojení Air Bank s Monetou podporovať, uvádza v tlačovej správe. PPF už v novej ponuke netrvá na tom, aby v spojenej banke hneď získala nadpolovičnú väčšinu akcií. Prednostné právo na úpis nových akcií, ktorými Moneta zaplatí prevažnú väčšinu kúpnej ceny skupine PPF, teraz ponúkne doterajším akcionárom. „Predaj skupiny Air Bank Monete už nie je podmienený získaním kontroly skupiny PPF nad Monetou,“ píše PPF. Novo emitované akcie budú akcionári Monety kúpiť za 82 korún, čo je o 12,50 korún menej, než činí aktuálny kurz (19.11.2021 o 11:43).

Podieľať sa na vzniku veľkej českej banky sa chce aj miliardár Pavel Tykač. Ten doteraz v Monete vlastní niečo cez päť percent akcií, časom sa chce dostať až k dvadsiatim percentám. „Nie, že by som chcel ohrozovať pozíciu PPF. Mne sa strašne páčila myšlienka Petra Kellnera, kým žil, že chce vybudovať veľkú českú banku. Našťastie jeho dedičia a manažéri, ktorí ich zastupujú, v tej myšlienke pokračujú. A ja som pevne odhodlaný pokračovať, v Monete hrať významnú úlohu a všetkými hlasmi podpor.

 

Tomáš Kolomazník, analytik spoločnost BCM

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno