Inflácia v Spojených štátoch stále rastie. Je to najvyššia hodnota od roku 1981

Po májovej nádeji, že inflácia v Spojených štátoch sa čoskoro začne spomaľovať, bol jún šokom. Medziročná miera inflácie v USA vzrástla na 9,1 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 41 rokov.

Ročná miera inflácie tak bola v júni vyššia, ako sa očakávalo. Prekvapil aj medzimesačný nárast cenovej hladiny.

Ceny pohonných hmôt a zdravotnej starostlivosti rastú

Ročná miera inflácie tak bola v júni vyššia, ako sa očakávalo. Prekvapil aj medzimesačný nárast cenovej hladiny. Medzimesačná miera inflácie dosiahla v júni 1,3 %, čo je najvyššia hodnota od septembra 2005. V máji ceny medzimesačne vzrástli len o rovný percentuálny bod. Hlavným dôvodom zrýchlenia rastu cien je rast cien pohonných hmôt, potravín, zdravotnej starostlivosti a bývania.

Fed môže zvýšiť úrokové sadzby na rekordnú úroveň

V súvislosti s prekvapujúco vysokou infláciou sa medzi investormi začínajú zintenzívňovať špekulácie o rozsahu zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. Fed môže na svojom júlovom zasadnutí za necelé dva týždne zvýšiť kľúčovú sadzbu o celý percentuálny bod.

„Všetko je v hre,“ povedal Raphael Bostic, šéf pobočky Fedu v Atlante, keď sa ho novinári opýtali, nakoľko je takéto zvýšenie pravdepodobné. Posledné zvýšenie úrokových sadzieb bolo najvyššie od roku 1994, a to o 0,75 percentuálneho bodu. V súčasnosti je teda reálne, že Fed prekoná svoj takmer 30-ročný rekord.

5 KOMENTÁŘE

  1. […] Inflácia v USA sa v júni vyšplhala nad 9 %, čo je najvyššia hodnota od roku 1981. Ceny priemyselných výrobcov potom v rovnakom mesiaci medziročne vzrástli o 11,3 %, čo je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako v máji. Aj na medzimesačnej báze rástli priemyselné ceny v júni rýchlejším tempom ako v máji, a to o 1,1 percentuálneho bodu (v máji o 0,9). Federálny rezervný systém tak pravdepodobne zvýši sadzby o trištvrte až jeden percentuálny bod. […]

Comments are closed.