Americký dolár počas pondelka stratil nielen voči japonskému jenu a švajčiarskemu franku, ale ocitol sa aj pod tlakom austrálskeho, novozélandského a kanadského dolára. Voči euru sa prepadol len mierne.
Najväčšiu stratu americký dolár utrpel voči japonskému jenu, keď začiatkom nového týždňa oslabil o 1,1 percenta. Voči švajčiarskemu franku oslabil len o 0,6 percenta a o dve desatiny percenta svojej hodnoty prišiel tiež v porovnaní s eurom. A to napriek zlým výsledkom nemeckej priemyselnej výroby, ktorá v apríli medziročne rekordne prepadla.
Príčiny pre dolár nie príliš dobrého začiatku nového obchodného týždňa je hneď niekoľko. Tým najsilnejším impulzom je podľa analytikov nárast neistoty ohľadom rýchlosti a sily oživenia amerického hospodárstva. A to napriek piatkovým prekvapivo pozitívnym dátam z trhu práce. Objavili sa však pochybnosti, nakoľko je zníženie miery nezamestnanosti skutočné, keďže došlo aj k pomerne citeľnému úbytku osôb, ktorí hľadajú prácu.
Ďalšou príčinou je vymazanie strát japonského jenu, ktorý v predchádzajúcich dňoch sústavne oslaboval. Dá sa teda povedať, že obchodníci na trhu jenu a doláru iba vybrali zisky, čím dolár poslali do červených čísel. Podobne možno nazerať na posilnenie mien ďalších spomínaných krajín. Je teda pravdepodobné, že dolár bude v najbližších dňoch vykazovať skôr tendencia k miernemu posilneniu.
[…] deficitom americkej vlády. Ten by mal tento rok dosiahnuť niekoľko biliónov dolárov. Dolár by tak mohol počas nasledujúcich niekoľkých rokov zažiť koniec svojej dominancie na […]